رتبه لحظه ای پاسپورت ترکیه : 36

قیمت روزانه لیر در ترکیه 1,900 تومان

اقامت کوتاه‌مدت در ترکیه

اقامت کوتاه‌مدت ترکیه به چه کسانی داده می‌شود؟ و چه شرایطی دارد؟ 

مقررات اجازۀ اقامت کوتاه‌مدت در مادۀ 31 تا 33 قانون اتباع خارجی و حفاظت بین‌المللی و مادۀ 28 و 29 آئین‌نامۀ اجرایی قانون اتباع خارجی و حفاظت بین‌المللی آمده است. 

1. کسانی که با هدف تحقیق و پژوهش‌های علمی به ترکیه می‌آیند. باید از نهاد و سازمان مربوطه در ایران مانند وزارت فرهنگ و ارشاد، وزارت نیرو، مراکز علمی و پژوهشی و دانشگاهی و… مجوز دریافت کنند یا اینکه اظهارنامه‌ای برای انجام تحقیق به دولت ترکیه ارائه کنند. 

2. افرادی که در ترکیه صاحب املاک و مستغلات باشند باید ملک را با هدف سکونت خریداری کنند و هر کدام از اعضای خانواده که در ملک سهم داشته باشد می‌تواند برای اقامت اقدام کند. 

3. افراد خارجی که قصد راه‌اندازی کار یا ایجاد ارتباط تجاری بین کشور خود و ترکیه را دارند. 

4. اگر بخواهند بیشتر از سه ماه در ترکیه بمانند باید از طرف شرکت یا مرکزی که می‌خواهند در ترکیه با آن ارتباط تجاری داشته باشند دعوت‌نامه و درخواست داشته باشند. 

5. افراد خارجی که می‌خواهند در دوره‌های ضمن خدمت در ترکیه آموزش ببینند. این نوع اقامت با ارائۀ مدارک لازم از طرف سازمان آموزش‌دهنده مبنی بر مکان، محتوا و مدت‌زمان آموزش امکان‌پذیر است. 

6. افرادی که در قالب برنامه‌های علمی و تفاهم‌نامه‌های تبادل دانشجو به ترکیه می‌آیند و فقط در مدت زمان تعیین‌شده برای آموزش می‌توانند در ترکیه بمانند در رابطه با دانشجویانی که در قالب برنامۀ تبادل دانشجو (اراسموس، مولانا، فارابی و غیره.) آمده‌اند؛ از کسانی که از تاریخ اولین ثبت نام ظرف سه ماه درخواست بیمه بهداشت و درمان عمومی کرده باشند، برای بار دوم بیمۀ بهداشت و درمان خواسته نخواهد شد. اما از کسانی که ظرف مدت سه ماه از تاریخ ثبت نام مراجعه نکرده و حق بیمه بهداشت و درمان عمومی را از دست بدهند، بیمۀ بهداشت و درمان خصوصی خواسته خواهد شد. 

افراد خارجی که با هدف گردشگری به ترکیه می‌آیند و باید اطلاعات و مدارک و برنامۀ سفرشان مبنی بر اینکه چه مدت می‌مانند و به کجا می‌روند ارائه کنند.

7. افرادی که برای درمان به ترکیه می‌آیند به شرطی که بیماری آن‌ها تهدیدی برای سلامت عمومی نباشد و باید از بیمارستان‌های دولتی یا خصوصی برگۀ پذیرش داشته باشند و همچنین مدارکی مبنی بر این که توانایی مالی پرداخت همۀ هزینه‌های درمان خود را دارند. برای این نوع اقامت به بیمه بهداشت و درمان نیاز نیست و اجازۀ اقامت با توجه به طول درمان مشخص می‌شود. اگر از طرف دولت یا نهاد خاصی از کشور مبدأ هزینه‌های درمان و هزینه‌های زندگی افراد در طول مدت درمان پرداخت شود به اثبات وضعیت مالی نیاز نیست. ممکن است از بیمارستان مربوطه و سازمان‌ها و نهادهای دولتی اطلاعات مربوط به تقبل هزینه‌ها درخواست بشود. اگر در تفاهم‌نامه‌های مربوط به بیمار حکم خاصی وجود نداشته باشد برای اجازۀ اقامت همراهان بیمار که نباید بیشتر از دو نفر باشند به بیمۀ بهداشت و درمان معتبر نیاز نیست. 

8. اتباع خارجی که باید بر اساس درخواست و تصمیم مقامات قضایی در ترکیه بمانند. طول دورۀ این اجازۀ اقامت با توجه به مدت زمان تعیین‌شده از سوی مقامات مربوطه تعیین می‌شود. 

9. کسانی که شرایط لازم برای اقامت بلندمدت را از دست داده‌اند و اقامت آن‌ها به کوتاه‌مدت تبدیل می‌شود. 

10. کسانی که قصد شرکت در دوره‌های آموزش زبان ترکی را دارند. کسانی که به این صورت اجازۀ اقامت دریافت می‌کنند می‌توانند با ثبت نام در مراکز معتبر این اقامت را دریافت کنند و دوبار آن را تمدید کنند. 

اگر مدت دورۀ آموزش از یک سال کمتر باشد اجازۀ اقامت بیشتر از یک سال داده نمی‌شود. 

نهاد ارائه‌دهندۀ دورۀ آموزشی موظف است که وضعیت شروع به آموزش و حضور و غیاب فرد خارجی را که برای آموزش زبان ترکی ثبت نام کرده است، به ادارۀ استانی اطلاع دهد.

 

11. اتباع خارجی که به واسطۀ نهادهای دولتی قصد آموزش، تحقیق، کارآموزی و شرکت در دوره‌های آموزشی در ترکیه را دارند. این اجازۀ اقامت فقط به مدت یک سال داده می‌شود. 

12. اتباع خارجی که ظرف شش ماه از تاریخ فارغ التحصیلی خود از آموزش عالی در ترکیه مراجعه کرده‌اند. اتباع خارجی که با این هدف درخواست اجازۀ اقامت داده‌اند، در صورتی که ظرف شش ماه از تاریخ فارغ‌التحصیلی خود مراجعه نکنند، فقط برای یک بار حداکثر برای یک سال اجازه اقامت داده می‌شود. 

13. افرادی که قصد کار در ترکیه را ندارند اما در قالب و مقدار تعیین‌شده از سوی هیئت وزرا قصد سرمایه‌گذاری دارند و همسر خارجی وی و همچنین فرزند خود وی و یا فرزند همسر وی که زیر هجده سال بوده و نیاز به مراقبت دارد. برای اتباع خارجی که با این هدف قصد دریافت اجازۀ اقامت دارند، اجازۀ اقامت حداکثر با اعتبارهای پنج‌ساله تنظیم می‌شود. 

14. با تغییر قانون نیروی کار بین‌المللی به شمارۀ 6735 در قانون شمارۀ 6458، برای تسهیل امور و تشویق اتباع خارجی که به اقتصاد کشور کمک می‌کنند، برای اتباع خارجی که برای شهروندی جمهوری ترک قبرس شمالی درخواست اجازۀ اقامت داده‌اند حداکثر برای مدت پنج سال اجازۀ اقامت صادر می‌شود. 

اجازه اقامت کوتاه‌مدت به غیر از برای اتباع خارجی ذکر شده در ماده‌های 13 و 14 فوق، در هر مرتبه حداکثر برای مدت دو سال با شرایط زیر قابل تنظیم است:

اتباع خارجی باید دارای شروط ذکرشده در مادۀ 32 قانون باشند.

مدارک و اطلاعاتی مبنی بر هدف از اقامت در ترکیه نشان ‌دهند.

مشمول مادۀ 7 قانون مذکور نباشند.

شرایط اسکان متناسب با استانداردهای ایمنی و بهداشتی عمومی را داشته باشند.

برگه سوء‌سابقۀ تنظیم‌شده از سوی مقامات کشوری که فرد خارجی تبعۀ آن است یا به صورت قانونی در آن اقامت دارد ارائه کنند.

آدرس محل اقامت خود در ترکیه را ارائه کنند.

مدارک لازم برای گرفتن اقامت کوتاه مدت ترکیه

1- برگه راندوو

2- بیمه

3- چهار قطعه عکس

4- کپی صفحه اول و صفحه مهر آخرین ورود به خاک ترکیه و نیز اصل پاسپورت

5- اجاره‌نامه نوتر(محضری) شده

برای فرزندان زیر 18 سال ترجمه شناسنامه + تاییدیه سفارت + تاییدیه کایماکاملیک

کپی پاسپورت پدر و مادر هم در پرونده فرزند باید باشد.

دلایل رد، ابطال و عدم تمدید اجازۀ اقامت کوتاه‌مدت

در صورتی که یک یا چند شرط مورد نیاز برای اجازه اقامت کوتاه‌مدت به جای آورده نشود و یا از بین برود.

در صورت تثبیت این امر که اجازۀ اقامت برای اهدافی غیر از اهداف صدور اجازۀ اقامت استفاده شده باشد.

در صورتی که در حق فرد، حکم اخراج از کشور یا ممنوعیت ورود به کشور وجود داشته باشد.

در صورتی که فرد، مقررات را از جهت مدت اقامت در خارج از کشور نقض کرده باشد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم